Sztuka projektowania ogrodu to nie lada wyczyn. Owszem każdy ogród może być piękny, intensywna zieleń, kolorowe barwne kwiaty, alejki, kamienie ozdobne. Jednak nie każdy potrafi być urokliwy i zachować się w pamięci.
Obecne lata kierują się zasadą minimalizmu. Czy to wnętrze domu, ubiór czy ogród, zasada ta sama.
Mało, a dobrze! Mało, a dokładnie! Mało, a zachwycająco!
Kwiaty o których napiszę, dodają każdemu ogrodowi niezwykłej klasy, elegancji.
Każdy, kto ceni sobie te wartości powinien zastosować tę wiedzę.
Róża
Większość gatunków, bo około 70%, pochodzi z Azji (Chiny, Himalaje, Japonia), pozostałe 30% wywodzi się z Bliskiego Wschodu, Europy, Afryki i Ameryki Północnej.
Jednym z najważniejszych stanowisk róż w Europie, gdzie rośnie aż 11 gatunków dzikich róż, jest rezerwat „Góry Pieprzowe” koło Sandomierza w województwie świętokrzyskim, co bardzo mnie zaskoczyło.
Jeśli chodzi o idealne stanowisko dla róży, powinno być jasne lub lekko półcieniste, osłonięte od zimnego wiatru ale niezbyt ciasne bo rośliny te potrzebują przestrzeni i powietrza. Nie powinno się sadzić róż w bezpośrednim sąsiedztwie drzew.
Mogą rosnąć w różnych glebach byle tylko ziemia nie była zbyt ciężka i podmokła lub też zbyt piaszczysta. Nie lubią też długo stojącej wody. Optymalny współczynnik kwasowości gleby dla róz wynosi 6-6,5 pH.Rosaria czyli ogrody różane były zakładane już w średniowieczu. Rosarium w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (woj. ślaskie) jest największe w Polsce i jedno z większych w Europie. Posadzonych jest tam około 30 tysięcy róż. Ciekawą kolekcję róż posiada również Ogród Botaniczny w Łodzi
Róże najbardziej popularne są w Bułgarii. Klimat sprzyja ich wegetacji. Niemal na każdym kroku można tam spotkać akcent różany. Olejki zapachowe, pamiątki ozdobione różami, eleganckie woreczki z płatkami róż, wina różane itp.
Najbardziej eleganckimi i klasycznymi różami w ogrodzie idąc kierunkiem współczesnego minimalizmu, są róże białe.
Wrzos
Otóż wrzos preferuje podłoże skaliste, mocno naświetlone, kwaśną glebę i bardzo suchą.
W naszym klimacie wrzos musi przetrwać mroźna zimę, choć jest odporny na mróz, warto go zabezpieczyć okrywając. Nasz klimat, szczególnie deszczowa jesień i wiosna nie sprzyjają jego wegetacji. Nie każdy może zachwycać się prywatnym wrzosowiskiem w swoim ogrodzie, dlatego to w Polsce najbezpieczniejszą formą będzie zasadzenie wrzosu w ogromne donice, które można ukryć przed deszczem.
Lawenda
i dobrze zdrenowanego, przepuszczalnego podłoża, najlepiej z dużą zawartością wapnia, zbyt kwaśną ziemię trzeba zwapnować kredą.
Jednym z podstawowych zabiegów dotyczących pielęgnacji lawendy w ogrodzie jest jej przycinanie. Młode, nierozkrzewione lawendy skraca się o połowę w pierwszym roku wzrostu, oczywiście zawsze robimy to po przekwitnięciu rośliny. Takie cięcie lawendy sprawi, że wypuszczą dużo nowych pędów u podstawy, tworząc gęstą koronę, lawenda przestaje rosnąć na wysokość, a rozkrzewia się. Zresztą jest to podstawowa zasada działania fitohormonów. Ucięcie wierzchołka rośliny, gdzie znajdują się auksyny powodujące wzrost rośliny na wysokość, przyczynia się do rozkrzewiania pędów bocznych i systemu korzeniowego. Nie każda odmian lawendy znosi, nasze mroźne zimy, dlatego to tak jak w przypadku wrzosu, polecam sadzenie lawendy w donicach.
Lawenda jak wrzos jest typową rośliną z południa Europy, czyli bardzo dobrze znoszą upały,ale nie przepadają za deszczem i srogą zimą.
Ale zapach lawendy rekompensuje tą troskę przed deszczem.
Lawenda wygląda wspaniale, sama nie mam jej w ogrodzie, ale chętnie dokupię :)
OdpowiedzUsuńAle śliczne :D
OdpowiedzUsuńrilseee.blogspot.com
Piękne są :)
OdpowiedzUsuńBardzo proszę o poklikanie w linki u mnie w poście,bardzo mi na tym zależy. Jeżeli poklikasz napisz,a ja się odwdzięczę. :)
http://martynencjatestuje.blogspot.com/2015/08/wishlist-dresslink.html